Gry komputerowe – oderwanie od rzeczywistości

Gry komputerowe często traktowane są jako mało ambitna forma rozrywki. Warto jednak przynajmniej spróbować spojrzeć na nie w nieco inny sposób. Wiele z nich umożliwia graczowi oderwanie się chociaż na chwilę od szarej rzeczywistości i zamienienie jej na wspaniały baśniowy świat.

Nie chodzi tutaj wyłącznie o gry nawiązujące do fantastyki oraz science fiction, ale również o tytuły, których akcja osadzona jest w realiach historycznych. Tak jest chociażby z Assassins Creed. Większość wydarzeń dzieje się tutaj w dwunastowiecznej Ziemi Świętej, czyli na terenach dzisiejszego państwa Izrael.

Główny bohater przemierza je w poszukiwaniu swoich ofiar. Jest on skrytobójcą, którego zadaniem jest wyeliminowanie ludzi dążących do odbycia się III wyprawy krzyżowej. Zdaje się jednak, że nie fabuła jest w tej grze najatrakcyjniejsza, ale jej uniwersum.

Miasta takie jak Akra czy Jerozolima zostały tutaj fantastycznie odtworzone. Programiści i graficy zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Ulice miast tętnią życiem, czasami są barwne, a czasami ponure, ale nigdy nie przestają fascynować.

Bohater porusza się po nich bardzo swobodnie, dzięki czemu może ze spokojem „zwiedzić” wszystkie interesujące go miejsca, a nawet obejrzeć miasto z lotu ptaka (postać posiada dobrze rozwiniętą umiejętność wspinaczki). Warto również spróbować wejść w interakcje z mieszkańcami miast, nawet jeśli nie są to postacie istotne dla podstawowej fabuły. Assassins Creed może zachwycić swoim pięknem, chociaż oczywiście nie jest wolna od mankamentów.